Цю техніку вперше я зустріла на виставці в муз.Івана Гончара "Шедеври української вишивки" 2016р. а потім в приватній колекції Олени Желіховської і саме від неї почула назву "вишивка житом". За 4 роки відкритий майстер-клас на youtube каналі Prekrasa Studio став найпопулярнішим, а назва поширеною серед вишивальниць. Так повернулась до життя забута техніка і закріпилась за нею назва. З назвами в народній вишивці колоритно, про них трішки згодом.
Хочу показати, як виглядає вишивка житом на автентичній сорочці з Чернігівщини, саме вона мене тоді вразила на виставці в муз.Гончара, м.Київ.
Жодної зайвої деталі, вишукана простота і майстерність. До всіх трьох технік вишивки, які є на рукаві, ми відзняли майстер-класи. Щоб навчитись ними вишивати просто перейдіть по лінках: пряма лічильна гладь, скісний вивід або курячий брід і жито. Та за мить вишивайте з разом нами. Доступ до матеріалів майстеркласів залишається назавжди в вашому особистому розділі сайту Моя майстерня. Навчайтесь з будь-якого девайсу, коли вам зручно і скільки необхідно. Створюйте репліку старовинної сорочки або прикрашайте традиційними візерунками сучасний одяг. Погодьтесь, ці візерунки поза часом і сьогодні виглядають стильно.
І щоб повністю зберегти сорочку, до вашої уваги вишивка на подолі. Як бачите, вона перегукується з вишивкою на рукавах.
В Центральній та Лівобережній Україні вишивку рахунковою гладдю ще називають "лиштвою" а часом і на всю вишивку кажуть "лиштва" та навіть вишиту частину подолу. А вишивку білим кольором називали "вишивка біллю".
На наступному фото, поділ вже іншої старовинної сорочки з Чернігівщини, як ще один варіант візерунку. Можливо, саме він вам буде більше до вподоби.
Фото з фейсбук сторінки Старовинний етнічний одяг Лівобережної України
Ще один поділ жіночої сорочки Чернігівщини до колекції, коли вишивка "житом" поєднується з вирізуванням та мережкою-ляхівкою.
Фото з фейсбук сторінки Margaritta Movchanyuk
Радію, що "жито" полюбилось сучасним майстрам і все більше знаходить місця в ваших вишивках. Тішусь, коли бачу фото ваших робіт. Таким чином я знаю, що техніка продовжує своє життя, моя робота була не даремна і рукотворна спадщина нашого народу буде збережена. Творіть нові шедеври української вишивки, сміливо поєднуйте з іншими техніками. Вишивайте житом в радість!