Є сорочки, які зустрічаєш рідко, потім ще через роки бачиш схожу. Такі вишиті знахідки є особливими для мене. Про подібну сорочку вивезену до РЕМу писала тут.
З цею красунею вперше зустрілась в 2012р. в Національний музей народної архітектури та побуту України Порогово, наскільки була зачарована, що вмовила наглядача музею дозволити детально сфотографувати. Раділа як мала. Тоді ж, ще в першому блозі розмістила допис з фото які розлетілись по мережі. Знаю, що за ці роки сорочка надихнула не одну майстриню і світ побачили нові вишиті шедеври. Поглянемо на неї:
Зорі шиті вовною і сухозлотом.
Біля пазушного розрізу вишивка без золота.
Вишивальниці люблять дивитись на виворіт, давайте поглянемо та зверніть увагу як ювелірно та вишукано оздоблено пазушний розріз.
Уставка щільно вишита хрестиком, під уставкою - морщення.
Хрестиковий візерунок в усій красі.
І зазирнемо на виворіт вишивки, будь ласка не хвилюйтесь з цього приводу сильно :)
Повернемось до зірочок, їх можна вишити двома техніками: гладь і низинка, по гуцульськи - заглідні і нізінні.
По вивороту вишивки видно, що це низинка.
Так само зірками оздоблена горловина.
Та дещо відмінним зірковим візерунком манжети. Як збирати такі манжети на збирки і як по них вишивати запрошуємо навчитись в майстер-класі Ірини Сліпецькою.
І на завершення, поглянемо як мережкою оздоблено низ сорочки.
Правда, ця сорочка вражаюча? А зараз хочу познайомити вас з її сестрою, вірніше двома.
Перша - це недошитою сорочкою, яку зустріла на фейсбук сторінці William Jula. Погляньте як перегукується візерунок, тут зорі щільніше. Та як виграє вишивка в інших кольорах.
Виворіт, по якому добре видно як вишивається візерунок.
Та ще один рукав з уставкою, шитий зорями в іншому варіанті і кольорах, без золота.
А так виглядає манжет. Візерунок як на горловині першої сорочки.
Отак знайшлося 3 автентичні сорочки та 4 варіанти зірковго візерунку. Який вам більше до вподоби?
А це робота вже сучасної майстрині Marjana Kolisnyk яка надихалась фото першої сорочки. Ось що пані Мар'яна пише: Схему намалювала за Вашими фото(дякую!), може не зовсім вірно,але в мене це швидше рахункова гладь, не класична низинка.. і уставку замінила, вийшло дещо відмінно від оригіналу. Вибір взору вийшов змішаний, але зірочки припасувалися мені до борщівської уставки (там теж по суті квіточки-зірочки )
UPD: 7 грудня 2021р. Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини на своїй фейсбук сторінці розмістив допис про Катерину Корпанюк – видатну гуцульську вишивальницю з династії Шкрібляків - Корпанюків:
Дослідники народної творчості помітили неабиякий талант Катерини. Відомий польський учений-етнограф Т.Северин писав: «Катерина Корпанюк є безумовно найздібнішою та найбільш працьовитою вишивальницею на Гуцульщині, її хрестикові вишивки з гармонійним добором світлих кольорів (в порівнянні з темними барвами вишивок з долини) відзначаються такою композиційною свіжістю, що хто раз побачив ці вироби, той завжди їх легко пізнає.»
Катерина Корпанюк вишивала головним чином чоловічі та жіночі сорочки на саморідному полотні. Вона оздоблювала нагрудники чоловічих сорочок, частіше святкові, прикрашувала високі стоячі коміри та дуди. Ці прикраси були виконані так досконало, що не могли не захоплювати знавців народного гуцульського мистецтва.
Кожна вишивка Катерини Корпанюк складалася з основного узору, з двох сторін якого, внизу та зверху - скісними стібками вишивалися вузенькі смужки – «снурки».
Видатна мисткиня володіла різними зразками шитва: «заігліне»,*«штапівка», «цирка» - мережка. Пишні широкі рукави жіночих сорочок вона зморщувала при з`єднуванні з вуставками та дудами у призбирку з традиційними формами декоративного морщення «пшеничка» у «кривульку». Найбільше цінилися сорочки - «рукавівки» для дівчат та молодиць. На всій площі рукавів Катерина використовувала мотиви «підківкові», «хрестика», «зірнички», «штерна», розміщені, зазвичай, у шахматному порядку. А це саме і створювало гармонійну цілість декору такої чудової сорочки.
Високий художній смак виявляла Катерина у компонуванні орнаментів та підборі кольорів. У кожну свою працю майстриня вкладала частину своєї власної мистецької душі, свою глибоку творчу фантазію, вплітаючи нові елементи, кольорові вирішення, створюючи нові оригінальні варіанти узорів.
Текст Лариса Березка - наукова співробітниця Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини (філії НМНМГП імені Й.Кобринського ).
Вивчайте традиційне, творіть сучасне, вікові традиції виглядають стильно! Правда ж?