Що з чим, або художні особливості борщівської народної сорочки. Серето-Дністровський кут СОРОЧКИ ХЛОП’ЯНКИ З ПРЯМИМИ РУКАВАМИ.
Жіночі сорочки хлоп’янки, один з самих давніх типів крою, хоча, на визначеній території, став ширитися в 20-30 роках XX ст. Хлоп’янки, мали станок кроєний в перекидку як чоловічі, з вирізаною горловиною і пазушним розрізом спереду, по середині, рукави, могли бути прямі або зібрані низом і зведені у манжет чи облямівку. Коміра в хлоп’янках не використовували, а горловину рубцювали і гарно оздоблювали. В жіночих хлоп’янках, на відміну від чоловічих сорочок станок не розширювався до низу, а використовували тільки ластки, та якщо тканина була дуже вузька і розширення видавалось необхідним – пришивали вузенькі бочки.
Сорочка хлоп’янка з Серето-Дністровського кута, 30-ті роки XX ст. Традиційна для с. Шупарка. Приватна колекція Віри Матковської.
Сорочки хлоп’янки з Серето-Дністровського кута, 30-ті роки XX ст. Традиційні для с. Колодрібка. Приватна колекція Віри Матковської.
Побутування цих двох типів хлоп’янок обмежується декількома селами, даного кута. Одні, ті що мали прямі рукави, і про які зараз піде мова, зазвичай, побутували у селах Новосілка, Шупарка і Колодрібка. Вони мають прямі рукави з прямими рядами та характерними смужками кольорового, вишитого бавовняною ниткою DMC, орнаменту. Ці пасмуги розміщуються, виключно по низу і по верху прямого рукава та навколо пазушного розрізу. Зазвичай, паралельно з ним, по низу рукава та навколо пазухи, вишивали вовною квітчасті чорно-барвисті гірлянди.
Фрагмент прямого рукава хлоп’янки з оздобою низу бавовняними кольоровими нитками DMC.
Фрагмент прямого рукава хлоп’янки з центральним і боковими орнаментальними композиціями. Вишито вовною, швом колодки.
Фрагмент прямого рукава хлоп’янки з центральним і боковими орнаментальними композиціями. Вишито вовною, швом колодки.
Станок таких хлоп’янок оздоблювався пишно, широкими смугами вишиття, котрі були спрямовані знизу вверх і стикались посередині на плечах, цей стик був майже не помітний, та якщо придивитися, то квіти на станку, що спереду, що ззаду, «дивилися» вгору. Місце на станку, до якого пришивався рукав, також виділяли квітковою прямокутною композицією, відмінною від інших та загалом припасованою до сорочки.
Приклад подачі фото і схем вишивки сорочки хлоп’янки, у каталожному розділі книги Борщівська народна сорочка.... 2019 р.
Фрагмент оздоблення пазушного розрізу сорочки хлоп’янки з використанням бавовняного і вовняного вишиття. Вишито вовною, швом колодки, навиване, бавовною - швами набирування і гладь.
Фрагмент оздоблення пазушного розрізу сорочки хлоп’янки з використанням тільки чорного вишиття. Вишито конопляною заполоччю, швом навиване.
Фрагмент оздоблення станка сорочки хлоп’янки. Зліва - вишито вовною, швом колодки, справа - вишито заполоччю, швом навиване.
Фрагменти оздоблення частини станка і верху рукава сорочки хлоп’янки, у місці їх з’єднання:
- бавовняне кольорове вишиття на рукаві з самого верху;
- чорне вовняне, на станку, у місці з’єднання з рукавом.
Фрагменти оздоблення низу рукава сорочки хлоп’янки:
- бавовняне кольорове вишиття на самому низу рукава;
- чорне вовняне, паралельно з кольоровим бавовняним
ЦІКАВИНКА: хлоп’янки цього типу оздоблення, зустрічаються, як виняток, в сусідніх зі згаданими, селах. Наприклад, старожили оповідали (Танасійчук Марія Йосафатівна, с. Бабинці), що в скрутні часи люди з Колодрібки міняли свої сорочки в Бабинцях на хліб. І дійсно, серед типових бабинецьких сорочок, зустрічаються хлоп’янки, притаманні Колодрібці, Новосілці і Шупарці.
Художні особливості сорочки хлоп’янки, Серето-Дністровський кут. Приклад подачі фото і схем вишивки сорочки хлоп’янки,
у каталожному розділі книги Борщівська народна сорочка 2019 р. Замовити книгу можна напряму на фейсбук сторінці авторів Людмила Олексій Покусінські
Мрієте власноруч пошити таку сорочку? Запрошуємо на детальний майстер-клас Анни Рогатинської Як пошити вишиванку.Традиційний крій сорочки хлоп'янки.
Більше інформації про борщівські сорочки шукайте в попередніх дописах блогу, скористайтесь для зручності меню пошуку сайту в верху сторінки, ввівши в стрічку пошуковика: борщівська сорочка