Рушники слугують медіаторами, посередниками між Небом і Землею, між Богом і нами людьми. Сувій полотна і відрізаний від нього шмат з нанесеним сакральним візерунком – рушник, здавен символізують шлях, дорогу. Рушники - священні предмети, які освячують людей у різні періоди життя, найважливішими моментами з яких є родини, весілля і смерть. Без сумніву, саме весільний обряд обставлений рушниками найпишніше і найурочистіше.
Рушник кілковий черницький святковий. Початок ХХ ст. Черкаська обл., Чигиринський р-н. Приватна збірка, США
Традиційною композицією весільних рушників Центральної та Лівобережної України є Дерево Життя, Дерево Роду, яке в народі називали – Древо, Деревце, Квітка, Вазон. Це центральний символ в українській вишивці загалом. Весільні рушники з червоними тканими та вишитими на білому полотні деревами – є прадавня ведична традиція, яка уособлює гармонійне поєднання батьківських та материнських енергій. Квітуче дерево – символ процвітання Роду, його постійне оновлення. Кожна квітка на дереві це життя людини тут на землі.
Рушник кілковий святковий. Початок ХХ ст. Черкаська обл., Чорнобаївський р-н. КЮМ-204.
Рушник кілковий черницький святковий. І половина ХІХ ст. Черкаська обл., Чигиринський р-н. КЮМ-1
Рушник (деталь) кілковий черницький святковий. І половина ХІХ ст. Черкаська обл., Чигиринський р-н. КЮМ-1
Плоди символізують спадщину, яка дістається нам від предків по закінченню їхнього земного буття. Повертаючись у Вирій-Рай пташками душі предків часто зображуються обабіч дерева, як охоронці Роду.
Рушник кілковий черницький святковий. І половина ХІХ ст. Черкаська обл., Чигиринський р-н. КЮМ-4
Варто, щоб у нашій хаті був бодай один рушник з древом. Дім тоді наповнюється животворною енергетикою, яка рухається від Отця-Творця по вертикалі і пронизує всі плани буття.
Рушник кілковий святковий. Кінець ХІХ ст. Черкаська обл., Чорнобаївський р-н. Приватна збірка, США
Рушник з деревами у весільному обряді символізує також поєднання двох родин – з боку нареченої і з боку нареченого. Тому ритуал, коли молоді стають навколішки на рушник, а батьки їх благословляють, має давнє підґрунтя – встановлення гармонії двох начал і продовження життя на землі.
Рушник кілковий святковий. Кінець ХІХ ст. Полтавська обл., Хорольський р-н, с. Ковалі. КЮМ-20.
Познайомитись з колекцію Юрія Мельничука, дізнатись більше про весільні рушники, отримати в подарунок 2 схеми вишивки весільних рушників Полтавщини - все це доступно в запису лекції Традиційний весільний рушник
Щоб зберегти допис в Улюблених і завжди мати під рукою в вашому особистому профілі - просто натисніть ❤️