Жіночі та чоловічі сорочки різних регіонів, мають свої особливості. Розрізняють їх за:
1. Типом крою
2. Технікою вишивки, її кольоровою гамою
3. Розміщенням вишивки
В жіночих сорочках Східного Поділля переважає "безуставковий крій" та "гестка". Стилістика всього жіночого образу на Східному Поділлі – сорочка дуже довга та об'ємна, їх носили витягуючи з-під поясу, створюючи об’єм на талії. Так виглядає автентична жіноча сорочка без уставки:
Безуставкові жіночі сорочки найчастіше вишиті технікою низь, кафасор, штапівка, - як ми бачимо на фото. Хоча досить часто зустрічаються і вишиті лічильною гладдю, вирізуванням, мережкою "шабак". Монохромні чорні, червоні або поєднання цих кольорів. Таке кольорове рішення здається найбільш давнім. У пізніші часи як доповнення почали застосовуваться інші кольори. Витончена дрібна графіка – здебільшого, сварги – чіткі та ніби промальовані.
В цьому типі крою манжети жіночих сорочок часто збирали в брижі і вишивали по них. Майстер-клас: Брижі. Як їх збирати та вишивати по них на вас чекає ТУТ
Або збирали в манжет, який теж доповнювали вишивкою
Жіночі сорочки типу "гестка" (такий тип крою, ймовірно, сформувався під впливом Центрально-Східної Європи) найбільше були поширені вузькою смугою вздовж Дністра.
Сорочки крою "гестка" вишиались, як правило, у техніці лічильна гладь (лиштва), виколювання, зерновий вивід. Колір ниток переважав білий чи бежевий, інколи вишивка доповнювалась бісером та мереживом.
Крій чоловічих сорочок впізнаваний вишитою манишкою.
Вишивкою прикрашали і манжети чоловічих сорочок. Як правило, візерунок вишивки на манжетах перекликався з візерунком вишивки манишки.
Всі фото допису взяті з фейсбук-стоінки Музею Івана Гончара з виставки Вибране. Вишивка Східного Поділля основою якої стала колекція родини Причепій, авторів книги Вишивка Східного Поділля. В дописі використана інформація з вказаної книги.