Певно, в кожного, хто вміє вишивати хоч трошки, є таємна “на потім” полиця в шафі чи коробка під ліжком. І там купа відрізів тканин, різного метражу, з різними характеристиками, з різною історією:
- • щось ще від мами, що шила вона і не дошила;
- • щось куплено десь, вже не пам’ятається де і коли;
- • хороший відріз невідомо звідки;
- • замале;
- • завелике;
- • куплено на конкретну сорочку, але так довго лежить, що вже тричі змінилися вподобання;
- • щось почалося, але так і не закінчилося
- • і т.д. і т.п.
Знайома історія, еге ж? Направду, мені здається, тільки майстрині високого класу купляють те, що потрібно і одразу його використовують, бо ж постійно вишивають і полотно у них не залежується. Я ж довго думаю, довго вагаюся і часто, передивившись всі тканини, сумно зітхаю і запихаю то все назад, бо нема розуміння, що ж з тим всім робити далі.
В кінці літа львівська Майстерня Магди Дзвін оголосила про набір на курс “Уставкова сорочка для початківців” і я вирішила, що це знак, щоб таки використати щось зі своїх запасів. Я собі поставила за мету вишити сорочку на тому, що є, тим, що є, за зразком старовинної. А були у мене чотири відрізи льону і литовський льон для вишивання чорного, червоного і молочного кольору. Тож постало питання, хто з ким поєднається.
Ось такі у мене були тканини (це все льон):
1. Біла, дуже тоненька, м’яка, світиться, думаю, краще на намітку:
2. Молочного кольору, трошки цупкіша за попередню.
3. Ще одна молочного кольору, дуже цупка:
4. Біла, найбільш однорідна тканина з усіх:
Ось так виглядають всі тканини разом:
На жаль, ні назви тканин ні їх складу у мене не збереглося. Порадившись з Анною Рогатинською і обмацавши разом всі тканини, вирішили зупинитися на 4-му варіанті.
Нитки (всі льон), які маю для вишивки, всі разом:
і ближче
Всі вони слабокручені, місцями неоднорідні, червона і чорна складаються з трьох, а біла з двох ниток. Вирішила, що білою ниткою зшиватиму сорочку, вона в тон тканини і міцна.
Наступний крок - вибір техніки вишивки, яка би пасувала до тканини і яку можна було би виконувати льоном. Перше, що хотілося - пряма лиштва. Але, зробивши неповний елемент білою ниткою, я зрозуміла, що нічого не вийде - стібки лягають надто близько один до одного, накладаються на наступні нитки полотна, легко зробити помилку. І я відмовилася від цього. Відповідно, відкинула з десяток сорочок, які мені подобалися як приклад.
Як вишивати такою технікою, детально описано в майстер-класі Лиштва або пряма лічильна гладь
Коса гладь дала кращий результат:
Але, оскільки тканина нерівномірна, то вишиті елементи трохи витягнуті по вертикалі. То ж я почала шукати приклад, де би це не так кидалося в очі. Найкращим зразком виявилася сорочка з Сумщини, з колекції Відкрита скриня.
Відшивши ромб болгарським хрестиком і штапівкою, зрозуміла, що це оптимальне поєднання технік для мене на цій тканині.
Мені сподобалося, на цьому і зупинилася. Єдине що, виявилося, що чорний льон ворситься при вишиванні, і довгу нитку, заправляти не вдасться. Тому довелося брати короткі відрізки (півтора ліктя) і вощити нитку. Справа пішла краще.
Частина першої відшитої уставки виглядає ось так:
Діліться, як ви чините - вишиваєте з запасів чи купуєте матеріали виключну під нову роботу? А про мою вишивку далі буде :)