Завдяки електронній бібліотеці “Україніка” Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського маємо можливість роздивлятися сторінки книг і альбомів, які розповідають і показують унікальні зразки українського вишиття.
Сьогодні це два випуски альбомів “Українські взори XVIII віку”, яким уже понад 100 років!
В кожному раритетному виданні міститься по 8 надрукованих літографським способом кольорових ілюстрацій високої якості.
В першому випуску 1909р. ілюстрації репрезентують фрагменти орнаментів традиційної української народної вишивки, які зустрічаються у декоративному оздобленні народного одягу, рушників та інших побутових виробів українських народних майстрів XVIII ст.
Стримана гама кольорів, вишукані орнаменти. Різний напрямок стібків в вишитих елементах створює 3D-ефект, вишивка одразу стає об”ємною і оживає.
Такий орнамент так і проситься на святкову скатертину, як і вишивка сухозлотом, чомусь здається, що вона обов”язково має прикрашати ці “пальми” ;)
Ви теж бачите тут дерево гранату? Ось квіти, а ось плоди.
Незвичний орнамент для таких звичних рушникових швів.
Дуже красиве поєднання зеленого і золотистого, нагадує ірландські мотиви
З повним альбомом можна ознайомитися тут.
В другому випуску 1912р. представлено фрагменти орнаментів традиційної української народної вишивки на рушнику Київської губернії та на підризниках XVIII століття з колекцій Київського міського музею (табл. I, II, IV, VII), Київського музею кустарного товариства (III, VIII), колекції Є. С. Рахманової (V, VI).
Навіть на обкладинці альбому є такі знайомі нам пряма лічильна гладь і вирізування.
Альбом починається чудовою парою заквітчаних пташок чи то з гроном винограду чи то з возом кавунів ;)
Наступні зображення містять орнаменти з підризників (довгий, до п”ят, одяг священнослужителів).
І техніка вишивки, і орнаменти не відрізняються від тих, які використовували звичайні люди для оздоблення звичайного одягу чи побутових речей. Ось як тут, наприклад.
Навіть важко уявити, що за рослину тут хотіла зобразити майстриня. Можливо, хміль?
А на цьому квітів багато і різних
Тут теж багато квітів, але виконано у більш стриманих кольорах.
З повним альбомом можна ознайомитися тут.
Зображення візерунків є намальованими, проте вони досить чітко, хоча й у спрощеному вигляді, передають фактуру ниток, аби скласти певне уявлення про техніку вишивання.
Наведені ілюстрації є прикладами вишивки, яку можна використовувати для оздоблення одягу або інших побутових речей. Чудово підійдуть для вишивки скатертин, доріжок. А якщо би вишити підризник з такими орнаментами, то взагалі було би неймовірно - українські традиції варто знати, досліджувати і відроджувати в усіх сферах!
Більше унікальних книг про традиційну українську вишивку шукайте в нашій відкритій бібліотеці.