Музей народної архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького, впереддень Великодня. поділився цікавим артефактом зі свого зібрання. Дякуємо музею, що маємо змогу дізнаватися про такі особливості нашої культурної спадщини і розповідати про них нашим читачам!
Далі текст з офіційної фб-сторінки музею.
Цього місяця, користуючись наближенням Великодня, розкажемо вам про обрус на паску «Торба» кінця 30-х – початку 40-х років XX ст. зі села Бітля, Самбірського району (колишнього Турківського), Львівської області. Етнорегіон – Бойківщина.
Відомо, що традиція перенесення пасок для освячення у тканині є давньою, а розмір «Торби» 88*58 см. підтверджує те, що паски українці пекли чималі! Бувало, що як паска підніметься при випіканні, то й піч розбирати доводилося, щоб витягти святковий хліб не пошкодивши.
Обрус ( торба) пошитий швейною машиною з одного шматка лляного домотканого полотна так, що один кінець – довший, викінчений тороками, при перегині накриває передню частину.
З чотирьох боків на полотні вишиті мотиви розет, композиція доповнюється мотивами подвійних нахилених трьохлисників з хрестиком по центрі.
Взір вишитий «денцятами» – дешевший аналог французьких ниток DMC. Назва нитки " денцєта" розповсюджена на Жидачівщині, Бойківщині . Це бавовняна, кручена "заполоч", яка уподібнювалася ДМС, лиш без шовковитого полиску.
До музейної колекції обрус потрапив у 1979 році та зберігається у музейних фондах.
Матеріал для допису підготовлено на основі інформації наукової працівниці музею Люба Сварник
Дізнатися більше про обрядову вишивку з інших регіонів України можна в наших дописах:
- Хлібна хустка. Вишивка Чернігівщини
- Слобожанські Великодні рушники
- Хусти
А ми вітаємо вас з прийдешніми святами! Хай вони будуть світлими. Бажаємо здійснення самого головного бажання для всіх українців 💛💙