Я часто перу давні полотна. Конопляні, лляні, мішані з бавовною. Тому розкажу свій спосіб. НАГОЛОШУЮ, що він не є єдиним існуючим і я не претендую на істину в останній інстанції. Це спосіб, який мені найбільше підходить. Порадила мені його Людмила Явна і я вже не пам'ятаю чи я роблю все абсолютно так як вона радила чи внесла якісь зміни від себе.
І так, по порядку:
1. Перевіряю чи весь рулон влізе мені в пралку чи ні. Бо полотна як правило купую рулонами. Якщо рулон великий, ріжу пополам. Обметую краї бо потім так нитки полізуть що замучусь розплутувати той клубок після пралки.
2. Замочую - в відбілювачі Парус, якщо його немає, тоді пральний порошок Аріель для білого. Вода гаряча, просто з крана. Відбілювач чи порошок добре розмішати щоб не було крупинок. Залежно від кольору води, яка утворилась після замочування, процедуру замочування можу ще кілька разів повторити. Якщо полотно досить сильно вибілене, то вода буде просто брудна і замочування на добу цілком достатньо, можна прати. Якщо не мали часу попрати і воно мокло 2 чи 3 доби - нічого страшного. Якщо ж полотно вибілене мало чи не вибілене зовсім то вода буде забарвлена - світло жовта, насичено жовта, коричнева, аж до темно коричневого кольору як кава. На фото - перше замочування лляного невибіленого полотна. Я колись як перший раз таке побачила то перелякалась. Якщо ж вода сильно жовта чи коричнева, то я через добу повторюю процедуру замочування - зливаю воду, набираю гарячу, додаю відбілювача і кладу туди полотно знову. І так кілька раз поки вода не стане жовтувата чи коричневувата.
Доповнення від Людмила Явна: "Ще треба перевертати час від часу як довго мокне бо може риски мати в згинах."
3. ПЛЯМИ. Їх намагаються вивести під час замочування. Тут я мало що можу порадити бо купую рулонами і мало плямами заморочуюсь, просто викроюю так щоб обминути плями. Найпростіший варіант - господарське коричневе мило. Але тут є такий нюанс, що якщо в вас полотно було вибілене не до білого, то пляму ви відперете, але в місці плями полотно буде світліше ніж решта рулону. Звідси можна зробити цілком логічний висновок, що ВИВАРЮВАННЯ полотна з коричневим господарським милом не тільки добре його відпере, але й відбілить. Це варіант для тих, хто не сприймає хімічних засобів. Бо Парус і Аріель то ж хімія. Але я з молодості ненавиджу процес виварюванням, тому для мене це не варіант.
Доповнення від Людмила Явна: "Як плямки руді відпирати що не відмокли і вибілювати то добре шустати(терти одне до одного) і милом Дуру господарським ,що упаковка зеленого кольору"
4. Перу в пральній машині на 60 градусів (можна і більше), даю знову ж таки або Парус або Аріель. Для пом'якшення в відділення для кондиціонеру лию оцет. І ВАЖЛИВО - обороти для викручування треба ставити мінімальні - 400 чи 500. Бо потім ті заломи на полотні не розпрасуєте.
5. Сушу і ЩЕ ВОЛОГИМ знімаю і прасую. Досушую і скручую в рулони. Так і зберігаю.
6. Полотно після прання тверде і жорстке. Колись рубель і качалка це питання вирішували, після них воно було дуже м'яке. Я ж перед вишиванням просто його розминаю в руках, воно стає значно м'якше. І так, якщо вишиваю на давньому полотні, то тільки на випраному. Бо непране дуже часто банально смердить. І якщо є плями, то не хочеться гадати відпереться чи ні.
7. Якщо полотно випране, а ви хочете його відбілити не хімічно, а природньо, то мочите і на сонце. Висохло, знов намочили і на сонце. І так, поки стане терпіння. Можна білити лише одну сторону, таких полотен і сорочок багато.
8. Всі ці правила НЕ СТОСУЮТЬСЯ прання сорочок. Для них - інші процедури і значно складніші. Не знаю чи це можна описати, забагато нюансів. І я щодо сорочок нічого не підкажу бо я їх не перу.
Майстер-класи від Анни Рогатинської, викладачки традиційної української вишивки в Майстерні Магди Дзвін, м. Львів на вас чекают в її профілі на Prekrasa Studio
Обирайте майстер-класи які вам до душі та навчайтесь у відомої майстрині прямо зараз. Доступ до всіх навчальних матеріалів залишається у вас назавжди в особистоіму розділі сайту "Моя майстерня".