Як правило, більшість з нас добре вишиває проте ми з острахом поглядаємо на пошиття сорочки Воно й не дивно. Кожна майстриня знає скільки то праці - вишити сорочку. Ми добре знаємо як випороти вишивку і вишити начисто. А що робити коли зробив помилку в крої?
Поділюсь з вами своїм досвідом і досвідом майстринь Prekrasa Studio. Отже, на що потрібно звернути увагу при пошитті сорочки та з чого почати. Сьогодні поговоримо про найпростіші рішення і тунікоподібний крій який підходить всім - дітям, чоловікам, жінкам.
1. Тканина. Вона має бути така, на якій ви зможете вишивати тією технікою, яку запланували. Також важливо, щоб тканина була комфортною і практичною в експлуатації. Прикро дивитись на речі, в яких місяці роботи вишивальниці а вони втратили свій вигляд після першого ж прання. Або коли сорочку не можливо одягнути бо синтетичні волокна парять. Своїм досвідом поділилась відома майстриня і реставраторка зі Львова Ірина Сліпецька в майстер-класі Як підібрати матеріали для вишивки.
Тунікоподібний крій. Робота учениці Анни Рогатинської.
2. Якщо ви точно знаєте що шити сорочку власноруч не будете - зверніться ДО початку вишивки до кравчині, якій довіряєте і яка має досвід пошиття одягу з вишивкою. Не важливо це буде традиційний крій чи сучасне бачення. Пошиття такого одягу вимагає певних знань і навиків. Кравчиня має узгодити з вами крій, розміщення візерунку, зробити розмітку де можна вишивати врахувавши: особливості техніки вишивки, крою, припуски на шви та усадку тканини. І вже по розміченому полотну, не виходячи за вказані лінії, беріться до вишивання. Та далі можете цей допис не читати, бо продовження більше для тих, хто все ж наважиться на пошиття сорочки власноруч.
Чоловіча сорочка з Черкащини, тунікоподібний крій. Кінець ХІХ початок ХХст. Виставка "Вікна" 2015р.
3. В будь-якому випадку вам потрібно перед початком вишивки визначитись з кроєм сорочки. Найдавніший і найпростіший крій - тунікоподібний. Його ще називають "в перекидку" або "хлоп'янка". Він універсальний. Такі сорочки шили для чоловіків, дітей, жінок. І саме такий крій першим вриходить в уяву, коли говорять "вишиванка". Цей крій твориться п'ятьма прямокутниками: один великий, який складається навпіл і утворєю перед та спинку сорочки, в ньому на лінії згину вирізається отвір для голови. Та двох меньших - рукави і ще два зовсім малих - ластовиці або бочки.
В детальному майстер-класі Як пошити вишиванку Анна Рогатинська, відома майстриня зі Львова, розповідає як побудувати викройку і покроково показує як зшити сорочку такого типу крою. Ви дізнаєтесь як зняти мірки, як покроїти сорочку для дітей чи дорослих, як врахувати і скоригувати особливості фігури, скільки купувати сучасної тканини, що таке ластка, бочки та розмах крил :) За цим майстер-класом ви навчитесь кроїти і шити сорочку для всієї родини та на будь-яку фігуру. Крій універсальний а майстер-клас надзвичайно інформативний. Ми пишаємось ним.
4. Як ви вже помітили, крій всіх цих сорочок один а оздоблення пазушного розрізу і горловини може бути різним. Можна оформити пазушний розріз Ретязем, так само ним можна оздобити і згин манжету та коміру. Як це зробити - в короткий майстер-класі Анни Рогатинської Оздоблення швом ретязь пазушного розрізу, комірців та манжетів
Або оформити пазушний розріз простою мережкою прутик та виріз горловини вишивкою. Детально, як це зробити в майстер-класі Ірини Сліпецької Оформлення горловини і пазушного розрізу В ньому весь процес покроково і секрети майстрині що робити коли в самому видному місті починає сипатись полотно.
Мальована сорочка Ірини Сліпецької
Також, ви могли бачити манишку як на чооловічих так і на жіночих в певних регіонах нашої країни.
Чоловіча сорочка з Полтавщини, початок ХХст. Фонди муз.Івана Гончара м.Київ
5. Як зшивати сорочку. Можна найпростішим швом, як показує Анна Рогатинська в короткому майстер-класі Яким швом зшивати сорочку або змережити. Найпростіші і найбільш поширені техніки: полтавськи, подільський, черкський черв'ячок, всі три є в одному майстер-класі від Ольги Нарбут Змережування деталей крою або в повному курсі Змережування.
Репліка Борщівської сорочки, тунікоподібний крій. Робота учениці Анни Рогатинської.
В цьому дописі я оминула тему підбору візерунку. Тут, на мою думку, рекомендації прості - ви створюєте його самостійно або берете за основу старовинні візерунки і техніки вишивки. Схеми автентичних візерунів є на сайті розділі Схеми вишивки. До речі, поділіться, як ви підбираєте візерунок який будете вишивати? Надаєте перевагу старовинним чи творите щось самі?