Вишивки Слобожанщини збереглось мало і досліджена вона відповідно. Для мене була велика радість побачити одяг цього регіону на виставці “Благословенна Україна” 2015р. з фондів Національний музей народної архітектури та побуту України. Тим більше, що цей музей рідко має таку можливість. Ще більша радість, що після мого інтерв'ю для Радіо Голос Донбасу отримала багато запитів на перегляд фото. Сорочки Білокураківського та Сватівського р-ну Луганської, раніше Ворошиловградської обл.
На перший погляд, нічого не звичного. Схоже могли виглядати сорочки Київщини, Полтавщини, Черкащини, Чернігівщини.
Ті самі кольори, притаманні для вишивки Центральної та Лівобережної України - білий, синій, чорний, червоний.
Та добре знайомі техіки вишивки: хрестик, лиштва (пряма та коса лічильна гладь), ретязь, вирізування, набирування, верхоплут, призбирування, збирки і вишивка по них, змережування, мережка...
Добавлю більше детальних фото вишивки, з великою надією що хтось відтворить ці візерунки. В них скільки краси, стриманості, майстерності і змісту. Буду щаслива, коли одного дня, в коментарях під цим дописом, з'явиться фото сорочки вишитої вами власноруч цими візерунками. В такі моменти я розумію що ми зможемо зберегти і народну творчість, і нашу країну, і себе.
Думаю, ви вже звернули увагу на традиційний крій жіночої сорочки, вірніше їх тут два: уставковий і безуставковий з рукавами пришитими по основі. В першому додатково можуть бути пухлики. Отже, ми бачимо що поруч побутувало два типи кроїв. Давайте подивимось на них ще раз, вже більш уважніше.
В дугому ряді сорочки з безуставковим кроєм розміщені до вас не передом а спинкою. Помітили? І ось ця вишита смуга вздовж рукава ні, не спереду а зі спини сорочки. Такий крій поширений на Поділлі - Східному і Західному. Але такого оздоблення вишивкою саме вздовж рукава зі спини я не зустрічала в жодному регіоні України. Луганщина, як і кожний регіон нашої країни, підкреслив в вишивці свою самобутність і в той жн час, поєднав в собі надбання вишивки України.
Пропоную подивитись на подоли а потім розглянему ще пару сорочок на манекенах. Зверніть увагу на змережування, як поєднали два кольори нитки, так вишивали на Східному Поділлі і на Півдні Київщини (нині Черкащина)
Люблю коли вишивальниці сміливо грались кольором. Поглянте як грає верхоплут на подолі від зміни кольорів поруч прямою гладдю:
Тут верхоплут межує з мережкою. Ви лиш погляньте як вони один одного доаповнюють!
Як бачите, знову зміна кольорів - червоний, синій. Ще одна особливість вишивки Луганщини.
Хочу продовжити допис відео в якому Оксана Гордієць, мистецтвознавець, науковий співробітник фондів Національний музей народної архітектури та побуту України, розповідає про вишивку Полтавщини, Харківщини і з 16:33 про вишивку Луганщини. Погляньте його, рекомендую.
Не втомились? Бо допис вийшов величенький. Можете поставити під ним вподобайку і таким чином збережете в своєму профілі, щоб повернутись і дочитати в любий зручний момент. Я хочу поділитись всим матеріалом, щоб ви мали можливість посмакувати, розглянути вишивку ближче.
Детальніше, вишивка на рукаві:
Як бачитте тут і змережування, і виколювання, і вишивка по збирках, і пряма гладь...
І елегантний манжет з зубцюванням, набируванням і милими ґудзичками.
Ну і на завершення, сорочка з відео.
Ще раз ота особлива смуга вздовж рукава, притаманна вишивці Луганщини.
Та ще один майстерно виконанвий манжет хрестиком, зубцюванням та збирками. Всі сині виділення в дописі ведуть на майстер-класи від відомих майстрів з різних міст України, щоб ви при бажанні могли навчитись і творити таку красу власноруч.
При поширенні допису прошу вказуйте першоджерело. Також, буду вдячна за ваші коментарі та фото, як відшитих сорочок та візерунків з цього допису так і автентичних з Слобожанщини. Ця вишивка варта того щоб відродитись і в наших серцях, і в сучасній Україні.