Старовинний рушник з деревом життя з Сумщини
Старовинний рушник з деревом життя з Сумщини-923-image

Цей рушник народився в околицях міста Ромни, орієнтовно в 1940-х роках. Судячи з слідів на рушнику, скоріш за все, в домі була пожежа чи він, за якихось обставин, потрапив у вогонь. Рушник зшитий з двох половин, на одній з них є горілі точки. Скоріш за все, середина була повністю пошкоджена, її викинули і зберегли тільки вишиті частини. Радіємо, що можемо ними з вами поділитись. 

Розглянемо деталі ближче. Ось центр нижньої смуги рушника, квіти і листя тут зовсім інші, ніж на основному візерунку. Зверніть увагу, яка красива і лаконічна восьмипелюсткова квітка, як накладення двох хрестів - прямого і косого. Зазвичай, цей прийом використовують в геометричних візерунках, а тут - в вільному квітковому малюнку.

На рушнику, крім основних деталей, багато гілочок з листям і багато-багато пуп'янків, що додає акцентів і робить його чепурним:

Дерево починається з традиційного вазона, який теж має додаткові гілочки та пуп'янки-корінчики:

Розкішна сонцеподібна квітка посередині дерева, традиційно на 12 пелюсток, та несподівано бачимо, як в ній росте маленьке деревце:

Зверніть увагу, тут сірі боковинки квітки заповнені хвильками-кривульками. Сірий, ймовірно, коли вишивався цей рушник - був чорним, який з часом втратив свій колір.

Дерево вінчає розкішна квітка, а трохи нижче, по боках від стовбура, дві восьмипелюсткові квітки :

Верхня частина дерева перегукується з пташкою з бережка рушника, створюючи цілісну композицію.

Ще одна бокова гілочка дерева життя:

Ближче пташечка, яка вінчає верхню гілочку на облямівці рушника:

Наповнений щільно візерунок облямівки, яка від пташечки йде по верхньому краю рушника, дуже милі ці пуп'янки, правда?

Рідко є така можливість, але тут можна роздивитися виворіт рушника. Майже немає перетяжок, не висять нитки, все надзвичайно майстерно:

На квітці гарно видно, як вишито оті хвилясті сірі лінії. Також, зверніть увагу, як охайно швейною машинкою оброблено край рушника:

Ось пташечка з вивороту. Видно як майстриня ряд за рядом виповнювала кольором. Ланцюжковий шов з вивороту виглядає як штапівка і тому вишивка охайна як з лиця, так і з вивороту.

Задача зберегти родові надбання вийшла в загальнонаціональний формат. Через історичний контекст ми відповідальні не лише за збереження надбань власного роду, а й загальнонаціональних. Особливо в зонах бойових дій і близьких до них, як к цей рушник з Сумщини.

Якщо ви прагнете вишити рушник власноруч, освоїти традиційні техніки вишивки, запрошуємо до нашого курсу "Як вишити рушник, базові техніки вишивки".

Дякуємо Ользі Богатиренко, що щедро поділилась з нами вишитим скарбом, а ми, в свою чергу, ділимося з вами. Віримо, він надихне вас своєю самобутністю і красою!